A lakossági ügyfelek többnyire az egyetemes szolgáltatásban egységes feltételekkel, hatóságilag szabályozottan, tehát jogszabályban meghatározott áron vehetnek földgázt. Ettől eltérően a vállalati ügyfelek 20m3/h vásárolt kapacitást meghaladóan szabadpiacon, tehát nem egyetemes szolgáltatás keretében kötelesek földgázt vásárolni. Eszerint a vállalatok a földgáz adásvételére vonatkozó szerződésben rögzített ár ellenében vételezhetnek földgázt, az általuk választott gázszolgáltatónál.
Ez az üzleti gázszámlájukon is megmutatkozik: a lakossági számlákkal szemben a cégek számlájában egyebek között jövedéki adó, illetve biztonsági készletezési díj is külön feltüntetésre kerül.
Mivel a versenypiacon több kereskedőtől is vásárolható gáz, nem árt, ha ismerjük az üzleti gázszámla felépítését. Így nemcsak könnyebben tudjuk összehasonlítani más versenytársi árakkal, hanem például nyomon tudjuk követni a pontos havi fogyasztásunkat is.
Cikkünkben részletezzük a gázszámlán megjelenő különböző tételeket, annak jelentéseit, és kitérünk arra is, hogy időről időre mitől változhat a gázszámla.
Ahhoz, hogy megértsük pontosan, milyen fontosabb elemekből és költségekből tevődik össze az üzleti gázszámla, érdemes alaposabban áttekinteni a számla részleteit.
Például egy 20-99 m3/h kapacitású, alapdíjas, integrált tarifára szerződött cég számláján a következő elemek találhatóak (számozási sorrendben):
Számlája és részletes költségeinek áttekintése után azt is érdemes megvizsgálni, hogy miért változik a gázszámlán megjelenő összeg. Érdemes tudni, hogy a versenypiaci szerződések nagy része fix egységárral rendelkezik, tehát alapvetően a fogyasztás mértéke határozza meg a végösszeg nagyságát. Hazánkban az üzleti felhasználók által fizetett gázár átlagosnak mondható, Uniós szinten jelenleg Svédország és Finnország versenypiaci felhasználói fizetnek a legtöbbet köbméterenként.
A cégeknek nemcsak fűtéshez, hanem gyártáshoz is szükségük lehet gázra. Például, ha kemencével dolgoznak, akkor jó eséllyel a felfűtéséhez is gázt használnak. Ez azt jelenti, hogy a használat típusa is jelentősen befolyásolja a fizetendő gázszámla mértékét, de ezen túl további tényezők is hatással vannak a végösszegre. Ilyen például a számlán szereplő adók mértékének változása (jövedéki, biztonsági készletezési díj).
További változó elem a rendszerhasználati díj mértéke. A rendszerhasználati díj esetében két elemet különböztetünk meg: a forgalomfüggő és a forgalom független elemeket.
A forgalmi díjat - azaz a forgalomfüggő rendszerhasználati díjat - a felhasználó vagy a gázdíjjal együtt fizeti meg (ilyenkor nincs feltüntetve külön a számlán), vagy a fogyasztás függvényében külön tételként rendezi a szolgáltatóval.
Az alapdíjat vagy kapacitás díjat - azaz a forgalom független rendszerhasználati díjat - a mérő teljesítmény, vagy kapacitás lekötés és elosztási terület függvényében fizeti meg a felhasználó. Mindez teljesen független az elhasznált energia mennyiségétől. A rendszerhasználati díjak tartalmazzák a rendeleti szinten (a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által) szabályozott költségelemeket. A rendszerhasználati díjak mértékét kapacitás-optimalizálással van lehetőség csökkentheti, erről érdemes egyeztetni a gázszolgáltatóval.
Az egyedi igényekre szabott kiszolgálásra, illetve a költségek optimalizálására az E.ON-nál a vállalkozás igényeire szabott árazást vezettek be. Az ügyfeleknek nem kell fixáras csomagok között válogatniuk, hanem egyedi, cégre szabott megoldást kapnak kézhez. Minden vállalkozás különböző, így minden cég költsége eltérő is egyben.
A gázfogyasztás függhet a vállalat méretétől, a telephely, esetleg az iroda szigetelésétől és fűtőrendszerétől, a felhasználás módjától, valamint egyéb fogyasztási szokásoktól - ezeknek a tudatában könnyen optimalizálhatja a fogyasztását.
Az E.ON hosszú távú együttműködés során több kedvezményt is biztosít az ügyfeleinek, lépjen kapcsolatba az E.ON szakértőivel az egyedi konstrukciók érdekében!