Egy napelemes rendszer telepítése nem kis beruházás, hosszú döntési folyamat és alapos mérlegelés előzi meg, minden befolyásoló tényezőt és szükséges információt figyelembe véve. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a legfontosabb tényezőket, amik segíthetnek meghozni a megfelelő döntést és kiigazodni az árakat befolyásoló tényezők között.
Meglehetősen sok és sokféle tétellel kell számolnunk, ha napelemes rendszer telepítésére adjuk a fejünket, a konkrét összeg azonban minden esetben a telepítés körülményei, a szükséges teljesítmény és a panelek száma alapján tevődik össze. Nincs két egyforma napelemes rendszer, ahogy nincsen két egyforma otthon sem, ezért a telepítés előtt mindenképpen érdemes helyszíni felméréssel egybekötött árajánlatot kérni, amit otthonunk elhelyezkedése, éves energiafogyasztásunk és egyéb környezeti tényezők alapján kerül összeállításra.
A költségek felmérése során nagy általánosságban számolhatunk magával a napelempanel költségével, az ehhez szükséges tartószerkezettel, az inverterrel, de erre még legtöbb esetben jön a tervezési költség, a kivitelezés munkadíja, illetve elavult villamos hálózatok esetében ennek korszerűsítése.
A napelemes rendszer telepítési költségének egyik legmeghatározóbb tényezője a szükséges teljesítmény. Nem mindegy ugyanis, hogy egy 50 négyzetméteres lakás energiaszükségletét kívánjuk előállítani, vagy pedig egy 150 négyzetméteres családi házét. Fontos még figyelembe venni a házban aktuálisan található villamosenergia-fogyasztók, valamint a később telepítendő berendezések energiaszükségletét. A szükséges rendszer teljesítménymeghatározása a napelemes rendszertelepítés egyik legeslegelső lépése, ez a villanyszámla alapján történik, és ennek függvényében kerül kiválasztásra például az inverter is.
A napelemek teljesítményét Wp-ben, teljes nevén Wattpeakben adják meg, ez az érték azt mutatja meg, hogy szabványos mérési körülmények között mekkora csúcsteljesítményre képes a panel. Ezek a szabvány mérési paraméterek 1000 W/négyzetméter sugárzást, 1.5 légtisztasági tényezőt és 25°C-os modulhőmérsékletet jelentenek.
A napelem teljesítményével szemben a hatásfok az, ami igazán fontos a kiválasztásban. A hatásfok alatt azt értjük, hogy a készülékünk mekkora hatékonysággal tudja átalakítani a napsugárzást energiává. Ezt természetesen nagyban befolyásolja számos tényező, mint például a földrajzi elhelyezkedés, a napsütéses órák száma vagy éppen az, hogy melyik évszakban vagyunk.
Említettük már, hogy a napelemes rendszer működését számos környezeti tényező befolyásolja, az ideális körülmények pedig ritkán adottak, így ezeket a szempontokat a tervezés során a megbízott szakértő figyelembe kell, hogy vegye.
Miből is áll össze tulajdonképpen a napelemtelepítés teljes költsége? Szolgáltatónként eltérő konstrukciókat találhatunk, azonban az árat a telepítendő napelemes rendszer teljesítménye fogja legnagyobb mértékben befolyásolni.
A napelemtelepítés költségeibe beletartozik az elengedhetetlen tartószerkezetet ára is, ami szintén a modulok teljesítményétől függ, hiszen minél több panel szükséges, annál több tartószerkezet is szükséges. Tartószerkezet szempontjából nem mindegy, hogy milyen tetőre kerülnek a napelemek, ferde tető, vagy lapos, vagy hogy egyáltalán a tetőre kerülnek-e, vagy éppen a talajra.
Egy napelemes rendszerből kihagyhatatlan az inverter, ami átalakítja a megtermelt egyenáramot 230 V-os váltóárammá, amit háztartási eszközeink is tudnak használni.
Inverterek közül is találunk számos márkát és teljesítményt, alapvetően az inverter teljesítménye a napelemes rendszerünk teljesítményével arányos.
2017 áprilisától életbe lépett egy új díjelem, az úgynevezett elosztói teljesítménydíj, melyet a 4 kW feletti teljesítményű napelemek után kell fizetni. 4 kW alatti teljesítmény esetén a háztartást nem terheli ezen költség. Ez a díjelem tulajdonképpen hálózathasználati díjnak minősül, tehát a hálózatra visszatápláló napelemrendszereknek kell fizetnie, a szolgáltatók által biztosított hálózat használatáért. Ennek a díjelemnek az alapját az inverter teljesítménye határozza meg. Amennyiben ez 4 kW alatt van, úgy mentesül a felhasználó a fizetése alól. Egyelőre ennek a díjelemnek a mértéke 0 Ft, azonban ennek növelésére a jövőben fennáll a lehetőség.
Ahhoz, hogy a napelemrendszer-telepítés pontos költségeit megkapjuk egy szolgáltatótól kell árajánlatot kérni, amihez az esetek többségében elegendő az átlag fogyasztásunkat, a lakás vagy ház méretét, a tető tájolását és szerkezetét, illetve országon belüli lokációját megadni. Ezen adatok alapján körvonalazódik egy becsült ár, amit természetesen a helyszíni felmérés során több tényező is módosíthat. A végleges árajánlat azonban az esetek többségében, például az E.ON-nál is tartalmaz minden költséget, a tervezéstől a kivitelezésig, illetve az illetékes elosztói engedélyes felé történő készre jelentésig.
Az inverterek árát alapvetően a teljesítmény határozza meg, azonban, ha a jövőben felmerülhet a fogyasztás növekedése, akkor érdemes olyan invertert választani, ami az esetlegesen pluszban telepített napelemmodulok teljesítményét is követni tudja. Egyszerűbb és gazdaságosabb is eggyel nagyobb teljesítményű invertert már előre beszerezni, mint újra végig vinni az engedélyeztetési és telepítési folyamatot.
Az inverterek egyik fontos jellemzője, a munkapontok száma, családi házak esetén a dupla munkapontos inverterek használatával maximum két tájolást vagy dőlésszöget használhatunk, ennél több dőlésszög vagy tájolás csak akkor lehetséges, ha egy extra invertert vonunk be a rendszerbe. Két munkapontos invertereket találunk már kisebb, 3-4 kW teljesítmény környékén is, azonban tripla munkapontos inverterek csak 12-15 kW feletti kategóriában érhetőek el.
Az inverterek árát az egy tetőfelületen található panelek száma olyan szempontból befolyásolja, hogy minél több panel van, annál nagyobb mértékű egyenáramot kell átalakítani, ezzel párhuzamosan az inverternek is nagyobb teljesítménnyel kell rendelkeznie.
Az inverterek piacán napjainkban már elérhetőek olyan modern készülékek, melyek lehetővé teszik a panelek teljesítményének monitorozását, egyes típusoknál külön-külön is. A modulok egyenkénti ellenőrzésével könnyen kiszűrhetőek a meghibásodott elemek, melyek csökkentett teljesítménnyel rontják az összeteljesítményt. Ennek köszönhetően napelemrendszerünkből a maximumot hozhatjuk ki, valamint, ha javításra van szükség, akkor a hiba forrását is könnyedén felderíthetjük.