Dúzs energiatároló
Az energiatároló tárolja vagy visszatáplálja az energiát a fogyasztás, és a termelési igényekhez igazodva. Az elosztók elsődleges célja a fogyasztók megfelelő minőségű villamosenergia-ellátása, ezért olyan energiatárolókat építettünk, melyek javítják a hálózati feszültségeket és elősegítik további napelemes erőművek integrációját a térségben.
- 250 kVA az inverterek teljesítőképessége. Ez ami átalakítja a hálózati feszültséget az akkumulátor számára és tölti azt.
- Az akkumulátorok energiatároló képessége az 500 kWh, ami kb. 10-15 elektromos autó akkumulátorával egyezik meg.
- Az LFP akkumulátornak kicsit nagyobb az energiasűrűsége, mint az NMC-nek. Viszont sokkal jobban tűri a környezeti hőmérsékletek ingadozását. (Li-ion LFP (Lithium-Iron-Phosphate – Lítium vasfoszfát)
Háztartási méretű kiserőművek (HMKE, napelemes rendszer)
Az 50 kVA alatti teljesítménnyel működő erőműveket nevezzük háztartási méretű kiserőműveknek. Többnyire a napelemes háztartási méretű kiserőművek terjedtek el, mivel nap mindenütt van és többnyire helyet is tudunk találni neki.
Számuk növekszik folyamatosan: a dúzsi vonalon kb. 39 db HMKE található, ami kb. 410 kW beépített teljesítményt jelent.
A háztartási méretű kiserőművek hasznosak mert,
- csökkentik a villamos energia számlánkat,
- emellett környezetbarát energiával látnak el minket,
- csökkentik a hálózati veszteséget.
Arra figyelnünk kell, hogy egy időben ne legyen nagyobb a helyi szintű termelés, mint a fogyasztás.
Napelemparkok (kiserőművek)
Azokat nevezzük kiserőműveknek, melyek teljesítménye meghaladja az 50 kW-ot és nem lépi át az 50 MW-ot. Többnyire, azért épültek kisebb, mint 500 kW-os napelemes erőművek, mert ezeknek még nem kellett engedélyeztetési eljáráson átesniük.
- A hőgyészi 22kV-os vonalon 3 nagy napelempark található. Dombóvárhoz közel található egy 499 kW-os, míg a Dúzs község közelében 2 db 390 kW-os napelempark.
- Zöld energiát termelnek, ezáltal nem terhelik károsanyag kibocsátással a környezetet, hasznos élettartamuk 25 évre tehető.
- Egyszeri beruházási költsége van, utána minimális az üzemeltetési költsége, ezért az egyik legolcsóbb villamos energiát tudja előállítani
Vezérelt fogyasztók
Ezen az ábrán az aktuális vezérelt fogyasztást, vagy közismertebb nevén az „éjszakai áramkör”-re kötött villamos fogyasztók által generált terhelést láthatjuk.
Ilyen fogyasztók lehetnek például egy bojler vagy egy hőtárolóskályha. A rendszer eredeti célja, hogy az éjszakai és korai hajnali órákban lévő terhelési völgyidőszakra lehessen csoportosítani ezeknek a fogyasztóknak a terhelését. Az energia tárolós fogyasztók biztonságosan üzemeltethetőek szakaszosan, így a vezérlés nem okoz se anyagi se komfortérzet sérülést, de kedvezményes tarifával üzemeltethetőek.
Projektben több fogyasztót bevontunk és újra ütemeztük az ő működésüket a hálózati viszonyok és a megújuló energiát felhasznosító erőművek termelésének figyelembevételével.
Helyi hálózat
A villamosenergia-ellátása több feszültségszintről történik. A helyi hálózatot reprezentálja jelenleg a középfeszültségű hálózat. Ez biztosítja a térség villamosenergia-ellátását.
A középfeszültségű hálózat Dombóvárról indul és Hőgyészig tart, mely érint több települést is: Döbrököz, Kurd, Csibrák, Gyulaj és Dúzs. A településeken a középfeszültséget transzformátorok segítségével kisfeszültséggé alakítjuk, így biztosítva az összes lakossági és ipari fogyasztók számára a minőségi és biztonságos villamosenergia ellátást.