Halloween vs. Mindenszentek: az angolszász rémségek és a magyar hagyományok energikus találkozása

Hatalmas siker Berlinben: magyar művész nyerte a Berlini Fényfesztivál fődíját
 
 
 

2024. október 30.
 

Október végén a nyugati világ egyik fele sütőtököt farag, a másik meg mécsest gyújt – és bár a töklámpás és a sírkert nem feltétlenül ugyanazt az élményt nyújtja, mindkettőben ott rejlik az éjszakai hangulat varázsa. De vajon miért van az, hogy amíg az angol nyelvű országokban szellemeknek öltöznek, Magyarországon inkább gyertyát gyújtunk? Lássuk a különbségeket, némi energiatudatosságot is belecsempészve a vitába!

 

Az angolszász országokban, elsősorban az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban, a Halloween szinte nemzeti sportnak számít: már október elején megjelennek a boltokban az óriási műanyag tökök, a villogó kísértetek, és a seprűre pattanó boszorkányok. Minden második ház előtt egy mini horrorpark épül, ahol a szomszéd gyerekek előszeretettel próbálják egymást halálra rémíteni – persze néhány LED füzér és jó pár kilowatt energia árán.

 

Arrafelé Halloween idején van sok olyan háztartás, amely az általában megszokott mértéket jócskán meghaladó áramfogyasztást produkál. Miért? Nos, gondoljunk csak bele: az égig érő fényfüzérek, az éjjel-nappal világító töklámpások, a kísérteties köd gépezetek, amelyek mind azt üzenik a szomszédoknak: itt igenis Halloween van! És ahogy az esték egyre sötétebbek, mindenki egyre kreatívabb módon próbálja áthidalni a nappal és az éjszaka közötti határt – villanykörtékkel, fénycsövekkel és LED szalagokkal.

 

Az energiaszolgáltatók is észlelték ezt a jelenséget, hiszen a Halloween már az októberi energiafogyasztás növekedésének egyik kimutatható tényezője, rögtön a nyári klímahasználat miatti fogyasztási csúcsok után. Sok szolgáltató ösztönzi a környezetbarát megoldásokat, például a hagyományos izzók helyett LED-fények használatát, illetve kültéri dekorációkhoz az akkumulátoros megoldásokat ajánlják.

 

Érdekesség, hogy emellett egyre elterjedtebbek a napelemes Halloween dekorációk is. Ezek nappal feltöltődnek, és éjszaka világítanak, így egy megújuló energiára építő, fenntarthatóbb megoldást jelentenek. Ezzel az öko-barát megközelítéssel a Halloween rajongói is élvezhetik az ünnepi hangulatot, miközben fenntarthatóbb megoldásokkal teremtenek „szellemes” környezetet.

 

Eközben Magyarországon mi kevésbé a szellemekkel, és inkább az emlékezéssel vagyunk elfoglalva. A Mindenszentek alkalmából november 1-jén családok ezrei indulnak el a temetőbe, hogy gyertyát gyújtsanak, virágokat helyezzenek el, és csendesen megemlékezzenek elhunyt szeretteikről. Éjszakai fényekben nálunk sincs hiány: ilyenkor az egész ország temetőiben gyertyalángok gyúlnak, ahol több százezer mécses világít egyszerre. Lehet, hogy kicsit kevésbé horrorisztikus, mint a világító faragott töklámpások, de az összhatás nálunk is lenyűgöző, és sokkal meghittebb, mint az angolszász országokban elterjedt halloweeni kavalkád.

 

Az biztos, hogy mindkét hagyománynak megvan a maga varázsa: az egyik harsány, villogó és rémisztő, a másik csendes, megemlékező és meghitt.

 

Neked melyik hagyomány tetszik jobban?