Készüljünk a télre: praktikus teendők a ház körül

Hatalmas siker Berlinben: magyar művész nyerte a Berlini Fényfesztivál fődíját
 
 
 

2024. november 6.
 

A november beköszöntével nemcsak melegebb ruhákat érdemes elővenni, hanem az otthonunkat is felkészíthetjük a hidegebb hónapokra. A következő egyszerű, mégis fontos teendők segítenek megelőzni a téli kellemetlenségeket, és emellett hangulatosabbá is varázsolják otthonunkat. Készüljünk együtt a télre lépésről lépésre!

 

1. Ereszcsatorna tisztítás – kicsi munka, nagy hatás

Bár a csatornatisztítás nem a legizgalmasabb őszi feladat, mégis érdemes sort keríteni rá. A lehulló levelek és törmelékek könnyen eltömíthetik a csatornákat, ami komoly problémákhoz vezethet a téli hónapokban. Ha az ereszcsatorna eldugul, a víz nem tud megfelelően elfolyni, így az ereszben vagy a falban okozhat károkat, ha megfagy. Egy hideg téli éjszaka után pedig senki sem szeretné, hogy egy jégtömb lógjon az ereszben.

 

A csatornatisztítás nemcsak megóv minket a kellemetlenségektől, hanem segít fenntartani az épület szerkezetét is. Egy gyorsan elvégezhető feladat, amihez nincs szükség különleges szaktudásra – elég egy létra és egy tisztítóeszköz, vagy ha profi megoldásra vágyunk, akár egy lombfúvó is szóba jöhet! Így nemcsak a házunkat óvjuk, de a későbbi javítási költségeket is elkerülhetjük.

 

2. Fűtési rendszer karbantartása – ne hagyjuk az utolsó pillanatra!

Egy jól karbantartott fűtési rendszer nemcsak hatékonyabb, de gazdaságosabb is. A kazán tisztítása és az ellenőrzés akár 10-15%-kal is csökkentheti az energiafogyasztást, ami nemcsak a környezetünk, hanem a pénztárcánk számára is előnyös. A kazánok karbantartásához érdemes szakembert hívni. Ha regisztrált szerelőre bízzuk ingatlanunk gázrendszerét - legyen szó fűtési rendszer kiépítéséről, korszerűsítéséről, vagy a gázkészülékek javításáról, karbantartásáról, ellenőrzéséről - biztosak lehetünk benne, hogy a kivitelezés a hatályos előírások szerint, szakszerűen történik.

 

A regisztrált szerelői lista olyan gázszerelőkből áll, akiket az E.ON minősített, így megbízhatunk szakértelmükben. A regisztrált szerelők független szakemberek, nem az E.ON munkatársai, de a minősítésnek köszönhetően megbízható szolgáltatást nyújtanak és teljesen átlagos piaci áron dolgoznak. Egy a fűtési szezon előtt végzett karbantartás ráadásul segít megelőzni a meghibásodásokat, így biztosítva a zavartalan meleget egész télen.

 

Ha radiátorokkal fűtünk, fontos, hogy légtelenítsük őket. Az elzárt légbuborékok csökkentik a radiátorok hatékonyságát, így azok nem tudják teljesen felmelegíteni a lakást. Egy légtelenítő kulcs és pár perc elég ahhoz, hogy ezt a problémát orvosoljuk, és a radiátorok ismét teljes erővel ontsák magukból a meleget.

 

3. Szigetelés és meleg függönyök – tartsuk bent a meleget!

A jó szigetelés elengedhetetlen a téli hónapokban. Ha nem szigetelt a lakásunk, és még régi, rosszul záródó nyílászáróink vannak, ideiglenes megoldásként az ablakszigetelő szalagok is szóba jöhetnek. Ezek egyszerűen felszerelhetők, és valamelyest csökkentik a hideg közvetlen beáramlását. Emellett, ha szeretnénk, hogy otthonunkban a rossz szigetelés ellenére is meleg legyen, érdemes vastagabb függönyöket használni, amelyek szintén segítenek bent tartani a meleget. Gondoltad volna, hogy a 19. században a függönyöket nemcsak dekorációnak, hanem kifejezetten szigetelés céljából is használták? Egyszerű megoldás, amely stílust és komfortot ad az otthonnak.

 

Hosszú távra azonban csak otthonunk szigetelése nyújt valódi megoldást. Otthonunk hőszigetelése a legjobb módja, hogy energiahatékonyabbá tegyük ingatlanunkat, a hőveszteség csökkentésével pedig jelentősen tudjuk hosszú távon is csökkenteni a fűtési és hűtési költségeinket. Lehet tél, lehet nyár, megfelelően hőszigetelt otthonunk jobb hőmegtartó képességgel rendelkezik, ezáltal nagyobb komfortérzetet biztosít számunkra, mint egy szigetelés nélküli ingatlan. Egy rosszul hőszigetelt ház fenntartása jelentősen többe kerül, mivel jóval költségesebb télen fűteni vagy nyáron hűteni.  

 

Ha valaki eddig azért halogatta otthona szigetelését, mert nem volt rá elegendő „kerete”, jó hírünk van: a 2024-es új otthonfelújítási program segítségével most állami támogatást is igénybe vehetünk otthonunk szigetelésére. Az 1990. december 31. előtt épült családi házak energetikai korszerűsítésére most akár 6 millió forintos állami támogatás is igényelhető (ami kamatmentes hitelből, és vissza nem térítendő állami támogatásból áll), a beruházások eredményeként pedig minimum 30 százalékos energetikai megtakarítást is el lehet érni.

 

4. Hangulatos dekoráció és világítás – az otthon melege

A téli időszak egyik legvarázslatosabb része a hangulatos világítás és dekoráció. Ahogy egyre korábban sötétedik, érdemes meleg fényű lámpákat, fényfüzéreket és gyertyákat beszerezni, amelyek otthonossá teszik a lakást. A skandináv országokban például különösen nagy hangsúlyt fektetnek a „hygge” hangulatra, ami a meghittség és komfort érzését hozza el otthonunkba. A hygge az az állapot, amikor kényelmesen bekuckózva, az otthon melegében boldogak vagyunk, általában családi vagy baráti körben. Gyertyafény, mamuszok, pokrócok, sütemények és forró italok teszik még kellemesebbé az együttléteket szeretteinkkel. Biztosan mindannyian tapasztaltuk már: filmezés a családdal a kanapén nyakig betakarózva a puha pléddel, hosszú beszélgetés legjobb barátunkkal néhány kávé vagy forró tea mellett vagy egy este, amit egy jó könyv, néhány gyertya és egy pohár bor társaságában töltünk fürdőkádunkban lazítva.

 

Az őszi-téli dekorációk – például tobozok, gesztenyék vagy színes falevelek – könnyen beszerezhetők, és azonnal meghitt hangulatot varázsolnak. Egy finom illatgyertya pedig nemcsak a látványt, de az illatot is feldobja, így minden érzékünkkel átélhetjük a tél beköszöntét.

 

5. Biztonsági ellenőrzések – otthonunk és szeretteink védelme

Novemberben különösen fontos a biztonsági ellenőrzések elvégzése, főleg, ha vegyes tüzelésű kazánnal vagy gázzal fűtünk. A füst- és szén-monoxid-érzékelők rendszeres ellenőrzése életmentő lehet, különösen zárt térben. Az érzékelők gyorsan figyelmeztetnek, ha probléma adódik, így időben elkerülhetjük a veszélyhelyzeteket.

 

A szénmonoxid-érzékelők kiválasztása alapvető fontosságú a biztonság szempontjából, mivel a szénmonoxid színtelen, szagtalan gáz, amely rendkívül mérgező. Megbízható érzékelők választásakor érdemes figyelni az EN 50291 szabványnak megfelelő tanúsítványokra, illetve a TÜV vagy Kitemark (BSI) minősítésekre, amelyek garantálják a készülékek pontosságát és biztonságosságát. A legjobb érzékelők elektro-kémiai szenzort használnak, ami tartós és precíz működést biztosít, élettartamuk pedig általában 5-10 év.

 

Az érzékelők elhelyezése is kulcsfontosságú. Javasolt olyan helyekre telepíteni, ahol az emberek alszanak vagy hosszabb időt töltenek, például hálószobák, nappalik közelében. Emellett ajánlott érzékelőt elhelyezni minden gázüzemű készülékkel rendelkező helyiségben, például a konyhában vagy a fürdőszobában. Mivel a szénmonoxid a levegőben egyenletesen oszlik el, az érzékelőt kb. 1,5 méter magasságban érdemes felszerelni, és távolabb a padlótól vagy a plafontól (kb. 30-50 cm távolságban).

 

A megfelelő működés érdekében az érzékelőket rendszeresen karban kell tartani. Havonta teszteljük a készüléket a tesztgomb megnyomásával, és évente ellenőrizzük az elemeket, ha azok cserére szorulnak. Fontos, hogy az érzékelőt tisztán tartsuk, mivel a por és egyéb szennyeződések ronthatják a szenzor teljesítményét. A helyes használat és karbantartás segít a szénmonoxid-mérgezés elkerülésében, így otthonunk még biztonságosabb lesz.

 

A tűzoltókészülékek és az elsősegélydoboz is kulcsfontosságú része az otthon biztonságának. Érdemes évente egyszer ellenőrizni, hogy minden eszköz működik-e, és hogy a készülékek könnyen hozzáférhetők-e. Jobb elővigyázatosnak lenni – a tél közepén bármilyen váratlan helyzetet így könnyebben kezelhetünk.

 

Ezek a novemberi teendők nemcsak hasznosak, hanem lehetőséget adnak arra is, hogy még otthonosabbá és meghittebbé tegyük lakásunkat. Készülődjünk együtt a télre, és élvezzük a hideg hónapokat egy kényelmes és biztonságos otthon melegében!